عدد آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران

عدد: آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران استقلال یعقوب کریمی مدیر برنامه بازیکن استقلال

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت‌ها مهم و واقعی شده‌اند

آنچه در بازار امروز مشاهده می کنیم؛ نوسانات قیمت مسکن، سکه و ارز است که این موارد قابل آینده نگری بود. همانطور که در سال گذشته بارها گفته و نوشته شد که این بازا

قیمت‌ها مهم و واقعی شده‌اند

قیمت ها مهم و واقعی شده است اند

عبارات مهم : تحریم ها

آنچه در بازار امروز مشاهده می کنیم؛ نوسانات قیمت مسکن، سکه و ارز است که این موارد قابل آینده نگری بود. همانطور که در سال گذشته بارها گفته و نوشته شد که این بازارها آماده زیاد کردن قیمت هستند و کافی بود که یک شوک داخلی یا بیرونی به اقتصاد وارد شود تا این قیمت ها به مسیر مهم و واقعی خود برسند. به عبارت راحت تر، قیمت دلار که تا نیمه اول سال 96 تقریبا شرایط باثباتی را طی کرد، طبیعی نبود.

قیمت‌ها مهم و واقعی شده‌اند

علت این است که طی سال های 92 تا 96 بیش از 60 درصد تورم داشتیم. هنگامی که اقتصادی دارای تورم هست، حتما قیمت کالا و خدمات باید افزایشی باشد و نمی تواند ثابت بماند. یا هنگامی که مسکن در سال های 93 به بعد در رکود به سر می برد به این معنا نبود که قیمت مسکن کاهشی خواهد شد. ساخت و ساز مسکن مهر منتج به این شد که مسکن در بخش شخصی با کندی مواجه شود و امروز در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران اجاره و خرید مسکن زیاد کردن پیدا کرده هست. هر بار هم که دلار زیاد کردن پیدا می کند با یک وقفه زمانی کوتاه در قیمت طلا و سکه هم آثار آن آشکار می شود چون بین قیمت های طلا، سکه و دلار در کشور عزیزمان ایران رابطه وجود دارد.

مسکن هم سیر طبیعی افزایشی خود را طی کرده بنابراین اتفاقاتی که افتاده درواقع جبران قیمت های باقیمانده 3، 4 سال گذشته بوده هست. ولی آیا بیش از این شاهد نوسانات خواهیم بود یا خیر؟ باید گفت که نوسانات حداقلی خواهد بود. ما شاهد شوک جدیدی نسبت به قیمتی که هم اکنون در بازار وجود دارد، نخواهیم بود که به عنوان نمونه باز قیمت ها 30 تا 40 درصد زیاد کردن پیدا کند بلکه شاهد نوسانات جزئی خواهیم بود. ولی بخشی از قیمت های امروز بازار در حوزه های سکه، دلار، اجاره و خرید مسکن ناشی از تورم های انباشته شده است در سنوات گذشته و بخشی هم ناشی از عرضه کمبود مسکن بود. بالاخره طی سال های گذشته به علت فضایی که مسکن مهر ایجاد کرد، عرضه مسکن در بخش شخصی با وقفه مواجه شد. دستاورد مهم دولت یازدهم که پایین آوردن تورم بود، منجر به این شد که قیمت های سکه، طلا و دلار جهش دو تا سه برابر پیدا نکند.

آنچه در بازار امروز مشاهده می کنیم؛ نوسانات قیمت مسکن، سکه و ارز است که این موارد قابل آینده نگری بود. همانطور که در سال گذشته بارها گفته و نوشته شد که این بازا

امروز دلار تقریبا 4 هزار تومانی به 6 هزار تومان رسیده و هنوز صددرصد زیاد نشده که آنهم به خاطر تورم کاهشی بوده و اگر تورم در دولت های یازدهم و دوازدهم به جای سیر کاهشی، سیر افزایشی داشت، حتما شاهد دو تا سه برابر شدن قیمت ارز می شدیم. تحریم های یکجانبه آمریکا هم در بدترین حالت مشابه مانند تحریم های شرکت ملل عمل می کند. ما در وقت تحریم های ظالمانه و قطعنامه های شورای امنیت شاهد نوسانات شدید در بازارهای متفاوت نبودیم.

چه بسا شاید این اتفاقی که در بازارهای سکه، مسکن و ارز افتاد، تا حدودی عوارض تحریم ها را کم اثرتر کند لذا با کامل شدن تحریم ها، انتظار زیاد کردن چند برابری قیمت ها را نخواهیم داشت. دولت در سال 97 یکسان سازی قیمت ارز را انجام داد ولی این حرکت ابتر خواهد ماند، اگر دولت یکسان سازی را به سمت واقعی سازی قیمت ارز نبرد. امروز ارز 4200 تومان با 6 هزار تومان آنچنان جذابیتی دارد که حتی به غلط بعضی از تجار ثبت سفارش انجام دهند و کالاهایی که مورد نیاز کشور هم نیست، وارد کنند. بنابراین این رانت و فاصله ای که بین ارز دولتی و ارز آزاد وجود دارد را هرچه سریعتر باید به صورت واقعی یکسان سازی شود وگرنه این تفاوت یعنی اتلاف منابع کمیاب ارز.

آرزوی بزرگ /هادی حق شناس

واژه های کلیدی: تحریم ها | بازار امروز | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog