عدد آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران

عدد: آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران استقلال یعقوب کریمی مدیر برنامه بازیکن استقلال

گت بلاگز اخبار پزشکی علل فرزند دار نشدن زنان و مردان ، نقش سیگار در ناباروری زوجین

شاید در سال های دور هنگامی که زوجین صاحب فرزند نمی شدند، همه نگاه ها متوجه زن بود. اما، با پیشرفت علم پزشکی، مشخص شد که ناباروری در مردان نیز یک واقعیت انکارناپ

علل فرزند دار نشدن زنان و مردان ، نقش سیگار در ناباروری زوجین

نقش سیگار در ناباروری زوجین/علل فرزند دار نشدن زنان و مردان

عبارات مهم : زندگی

شاید در سال های دور هنگامی که زوجین صاحب فرزند نمی شدند، همه نگاه ها متوجه زن بود. اما، با پیشرفت علم پزشکی، مشخص شد که ناباروری در مردان نیز یک واقعیت انکارناپذیر هست.

به گزارش مهر، ناباروری می تواند از مسئله باروری در یکی از زوجین ناشی شود و یا حاصل ترکیبی از عوامل در هر دو باشد که بارداری را دچار مسئله می کند. اما، امروزه راه های درمانی متعدد و ایمن وجود دارد که می تواند این قبیل زوجین را به صاحب فرزند شدن، امیدوار کند.

زنان نابارور توجه کنند

علل فرزند دار نشدن زنان و مردان ، نقش سیگار در ناباروری زوجین

دکتر افسانه محمدزاده جراح و فلوشیپ زنان، وضع حمل و ناباروری با اشاره به اینکه ذخیره تخمدانی در زنان بالای ۳۵ سال به سرعت رو به کم کردن هست، گفت: چنانچه سن زنان بالای ۳۵ سال و به همراه قاعدگی های نامنظم و یا اعمال جراحی مرتبط با تخمدان، کیست های تخمدانی و یا لوله های رحمی باشد، مهم است بعد از ۶ یا ۷ ماه تلاش جهت بارداری به منظور انجام ارزیابی های اولیه و کارها مورد نیاز جهت درمان به همراه همسر خود به مراکز درمان ناباروری مراجعه کنند.

وی با بر شمردن اهمیت تاثیر سبک زندگی در باروری زنان، افزود: زنان باید به تغذیه و میزان فعالیت بدنی توجه بسیاری داشته باشند، یعنی زمانی که می خواهند باردار شوند و یا به هنگامی که به دنبال درمان ناباروری خود هستند. بنابراین مصرف سیگار، استرس زیاد، عدم توجه به تغذیه مناسب، اضافه وزن و چاقی، مبتلا شدن به دیابت و فشارخون بارداری، توجه به پرسشها اطراف و انجام واکسیناسیون ها جهت پیشگیری از مبتلا شدن به عفونت ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شاید در سال های دور هنگامی که زوجین صاحب فرزند نمی شدند، همه نگاه ها متوجه زن بود. اما، با پیشرفت علم پزشکی، مشخص شد که ناباروری در مردان نیز یک واقعیت انکارناپ

محمدزاده ادامه داد: در عنوان ناباروری، توجه به سبک زندگی و رعایت مسائلی که باعث بارداری می شود و یا بر روی باروری اثر منفی دارد بسیار حائز اهمیت است تا زنان بتوانند دوران بارداری خوبی را پشت سر بگذارند.

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد، نقش زن و مرد در ایجاد ناباروری یکسان هست، بطوریکه ۳۰ درصد علت ناباروری، مردانه و ۳۰ درصد خانمانه است و حدود ۳۰ درصد دیگر علل مربوط به زن و مرد به صورت یکسان است و ۱۰ درصد موارد هم علل ناشناخته هستند. یعنی با وجود بررسی هایی که صورت می پذیرد، علت خاصی جهت آن یافت نمی شود و ما بر این اساس در مرکز درمان ناباروری از همان ابتدا اصل را بر آن گذاشتیم که زن و مرد باید به طور همزمان ویزیت شوند و به موازات یکدیگر مورد ارزیابی قرار گیرند تا از اتلاف وقت جلوگیری شود و با ایجاد و تقویت حس همکاری در آنها، میزان پیشرفت و موفقیت درمان ناباروری را اوج ببریم.

محمدزاده با اشاره به رابطه مستقیم تغذیه و اضافه وزن با ناباروری، گفت: در صورتی که قاعدگی های نامنظم در زنان به همراه وزن اوج اتفاق بیفتد، نخستین تشخیص، وجود تخمدان های پلی کیستیک است که مرسوم ترین علت اختلالات تخمک گذاری در زنان جوان است و قدم اول در برطرف آن کم کردن وزن، اصلاح سبک زندگی و روش های تغذیه ای است و بعد از آن است که پرسشها مربوط به تجویز داروهای جنبش تخمک گذاری و یا روش هایی چون لاپاروسکوپی و یا حتی IVF مطرح می شود. بنابراین توصیه ما جهت زنان در سنین جوانی این است که با زیاد کردن فعالیت فیزیکی و داشتن یک رژیم تغذیه ای مناسب وزن خود را کم کردن دهند آیا که به دنبال آن شاهد نتیجه های بسیار خوبی در باروری و حتی تنظیم سیکل های ماهیانه خود خواهند بود.

علل فرزند دار نشدن زنان و مردان ، نقش سیگار در ناباروری زوجین

علل ناباروری در مردان

دکتر ناصر امیر جنتی جراح و متخصص اورولوژی و ناباروری مردان، در خصوص تاثیر سن در قدرت باروری مردان، گفت: در اکثر مواقع سن مناسب باروری جهت زنان ۳۵ سال مطرح می شود و این سن در مردان ۴۰ سال است آیا که بعد از ۴۰ سالگی ثابت شده است است توان باروری مردان کم کردن می یابد، بنابراین فاکتور سن در مردان، وقت انتظار جهت باروری را طولانی تر می کند و از لحاظ سیستم بیولوژیک و تولیدمثلی نیز مردان دستخوش تغییرات بسیاری می شوند که بر این اساس توصیه می شود جهت صاحب فرزند شدن، قبل از ۴۰ سالگی اقدام کنند.

شاید در سال های دور هنگامی که زوجین صاحب فرزند نمی شدند، همه نگاه ها متوجه زن بود. اما، با پیشرفت علم پزشکی، مشخص شد که ناباروری در مردان نیز یک واقعیت انکارناپ

وی راجع به اهمیت توجه به سبک زندگی در مردان و تاثیری که در باروری آنها دارد، اظهارداشت: عوامل سبک زندگی امروزی نه تنها در کنار علل ناباروری قرار می گیرند، بلکه تاثیر مستقیم بر نتیجه های درمان ناباروری نیز دارند و بر روی توان باروری مردان تاثیری مستقیم و ثابت شده است دارند. مثل استعمال دخانیات، مشروبات الکلی و قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی که دارای اهمیتی فراوان است و توصیه ما به افراد سیگاری این است که حداقل ۳ماه قبل از اقدام جهت فرزند دار شدن باید مصرف سیگار قطع شود تا اثرات سوء آن از بین بردن شود. زیرا، سیگار بر روی پارامترهایی نظیر غلظت اسپرم، تعداد اسپرم و میزان اسپرم های فعال و اوج بردن سقط موثر است.

امیرجنتی خاطر نشان کرد: در بیش از ۵۰ درصد موارد، مردان علت مهم ناباروری هستند چه به صورت فردی و یا یکسان با همسر خود، هرچند که در کشور ما آمار بالاتر هست، بنابراین مردان نمی توانند نقش خود را در عنوان ناباروری نادیده بگیرند لیکن در امر باروری مداخله دارند و علت هستند و می توان گفت درمان ناباروری زوجین شروع نخواهد شد مگر اینکه آزمایشات از سوی مرد نیز انجام شود. لیکن ناباروری در ظاهر بدون علامت است مگر آنکه آزمایشات، ارزیابی ها و بررسی های مورد نیاز انجام شود.

علل فرزند دار نشدن زنان و مردان ، نقش سیگار در ناباروری زوجین

این متخصص اورولوژی و ناباروری مردان، در تشریح «واریکوسل» و نقش آن در ناباروری مردان، گفت: واریکوسل یک بیماری بسیار مرسوم در مردان است که به علت اختلال دریچه ای سیاهرگ های بیضه ایجاد می شود. در واقع عملکرد صحیح بیضه ها در ۳ درجه سانتیگراد پایین تر از دمای بدن صورت می پذیرد و اتفاقی که در واریکوسل می افتد آن است که برگشت خون از شکم به بیضه ها باعث می شود تا آنها عملکرد طبیعی نداشته و اسپرم های تولید شده است دارای فعالیت کم باشند، شکل معیوب و در نهایت کم کردن غلطت داشته باشند.

وی افزود: از آنجا که بیماری واریکوسل از سن بلوغ شروع می شود، یک بیماری مادرزادی است و فعالیت فیزیکی در شکل گیری آن نقشی ندارد و ممکن است به تدریج و با گذر وقت به صورت پیش رونده عملکرد بیضه را مختل کند. این بیماری در ۹۰درصد موارد در سمت چپ دیده می شود ولی عملکرد هردو بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد. نخستین نشانه واریکوسل شاید مراجعه جهت درمان ناباروری در مردان باشد.

امیرجنتی تصریح کرد: واریکوسل درمان دارویی ندارد و درمان آن جراحی است که به صورت سرپایی انجام می شود. البته پاسخ به درمان آن اوج است و در ۷۰ درصد موارد باعث بهبودی آزمایش می شود ولی شانس بارداری در آنها ۴۰ درصد هست.

واژه های کلیدی: زندگی | فرزند | مردان | درمانی | مردانه | بارداری | بارداری | ناباروری | توان باروری | باروری مردان | علل ناباروری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog