عدد آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران

عدد: آخرین بازیکن برنامه استقلال استقلال تهران استقلال یعقوب کریمی مدیر برنامه بازیکن استقلال

گت بلاگز وب‌گردی نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا

در طول جنگ تحمیلی، کشور عزیزمان ایران ‌252 بار مورد حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار داده شد که به حدود ‌100 هزار مجروح شیمیایی منتج شد که هنوز از آثار آن‌ها

نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ رژیم بعث عراق که از پیروزی در جبهه‏‌های جنگ علیه کشور عزیزمان ایران ناامید شده است بود، تصور می‏‌کرد با حملات شیمیایی می‏‌تواند خواسته‏‌های خود را بر ملت کشور عزیزمان ایران تحمیل کند. از این‏ رو در روزهای هفتم و هشتم تیرماه 1366، هواپیماهای بمب‏‌افکن عراق با بمب‏‌های شیمیایی به چهار نقطه پرازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت حمله کردند و زن و کودک و خُرد و کلانِ و مردم بی‏گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشنده و دهشتناک شیمیایی قرار دادند.

نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‏‌ترین و وحشتناک‏‌ترین تهاجم شیمیایی‌ای بود که آثار و پیامدهای منفی زیادی به بار آورد. جمهوری اسلامی ایران، این تهاجم را غیرانسانی اعلام کرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا بعد از بمباران هسته‏‌ای هیروشیما نامید.

نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا

حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت، به شهادت 110 نفر و مجروح شدن 5000 تن انجامید و هنوز هم تعدادی از مردم مقاوم و شریف شهرستان سردشت با آثار و پیامدهای این بمباران دست به گریبان هستند.

به رغم ارتکاب این جنایت هولناک، مجامع جهانی هیچ اقدامی در جلوگیری از ادامه تجاوز به عمل نیاوردند، حتی آن رژیم خونخوار را هم ملامت نکردند و چون گذشته بی‏‌اعتنا از کنار این اتفاق گذشتند.

نماد برخورد دوگانه مجامع بین‌المللی

سردشت نخستین شهر قربانی فاجعه شیمیایی، فقط نماد مظلومیت ملت کشور عزیزمان ایران نیست، نماد برخورد دوگانه مجامع بین‌المللی در جهت تامین منافع ابرقدرت‌ها و مستکبرین نیز هست.

در طول جنگ تحمیلی، کشور عزیزمان ایران ‌252 بار مورد حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار داده شد که به حدود ‌100 هزار مجروح شیمیایی منتج شد که هنوز از آثار آن‌ها

برابر گزارش‌ها، بیش از ‌400 شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی از عراق جهت تجهیز شیمیایی حمایت کردند که بیشترین آنها از آلمان و انگلیس بودند. این در شرایطی است که آلمان به عنوان تنها کشوری آشنا می‌شود که هم کنوانسیون ژنو را امضا کرده و هم اتحادیه اروپا اجازه دارد با بازرسی از صنایع شیمیایی آن کشور مانع از تولید سلاح‌های شیمیایی به وسیله آلمان شود.

مروری بر جنایت‌های شیمیایی رژیم بعث عراق:

رژیم بعث عراق در طول جنگ تحمیلی بارها با استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه رزمندگان اسلام و مردم شهرها بیش از پیش خوی تجاوزگری‌اش را نشان داد.

عراق در روز 31 شهریور 1359، تهاجم سراسری خود را از سه جبهه شروع کرد. مرکز ثقل این تهاجم جبهه جنوب بود. در آن زمان، ارتش عراق، دارای مشخصات توانایی تهاجمی جنگ‌افزارهای شیمیایی به شرح زیر بود:

1- توانایی حفاظتی و برطرف آلودگی، وسایل حفاظتی انفرادی – یگانی جهت کلیه پرسنل در داخل خودروهای زرهی، وجود گروهان شیمیایی و برطرف آلودگی در لشکرهای رزمی.

2- داشتن مناسبات تجاری درازمدت با شوروی که بزرگ ترین تدارک کننده جنگ‌افزارهای شیمیایی مورد نیاز عراق بود.

نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا

3- داشتن مناسبات تجاری با غرب از جمله انگلستان، هلند، آلمان غربی و آمریکا به منظور خرید مواد شیمیایی و تجهیزات حفاظتی مورد لزوم جهت نیل به خودکفایی در زمینه ی ساخت جنگ‌افزارهای شیمیایی.

4- در اختیار داشتن انواع سیستم‌های پرتاب مهمات شیمیایی از جمله هواپیماهای دور پرواز، توپخانه، راکت‌های سطح به سطح و موشک‌ها.

کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی به وسیله عراق.

اولین و دومین حمله شیمیایی در طول جنگ‌تحمیلی/جنایت جنگی

در طول جنگ تحمیلی، کشور عزیزمان ایران ‌252 بار مورد حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار داده شد که به حدود ‌100 هزار مجروح شیمیایی منتج شد که هنوز از آثار آن‌ها

در اوایل جنگ تحمیلی، در منطقه شلمچه، رژیم عراق جهت نخستین بار به طور محدود اقدام به استفاده از سلاح شیمیایی کرد و جهت دومین بار در منطقه میمک تکرار شد. عراقی‌ها از آذرماه سال 1361، به طور پراکنده از عوامل شیمیایی کشنده استفاده کردند. ابتدا مقدار محدودی از سولفورموستارد (عامل تاول‌زا) را به منظور درهم شکستن شرکت رزمی رزمندگان کشور عزیزمان ایران در تک‌های شبانه مورد استفاده قرار دادند.

در سال 1362، عراق به کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی در پیرانشهر و حوالی «پنجوین» مبادرت ورزید.ایران اتفاق پنجوین را «جنایت جنگی» نامید و مجروحین جنگ شیمیایی به بیمارستان‌های پایتخت کشور عزیزمان ایران اعزام شدند.

در آخرهای 1363، عراق به دو علت از کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی موقتاً منصرف شد:

1- در رابطه با اعتراض‌های قبلی اروپا.

نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دنیا

2- علنی شدن ابعاد گسترده کاربرد این جنگ‌افزارها در جنگ با ایران.

استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی در بُعد وسیع به وسیله عراق از اوایل زمستان 1364 که رزمندگان کشور عزیزمان ایران توانستند شهر فاو را تصرف کند، مجدداً شروع شد. در اوایل سال 1366، عراق بار دیگر از جنگ‌افزارهای شیمیایی به طور انبوه در جبهه مرکزی سومار استفاده کرد.

کاربرد 7000 گلوله حاوی مواد سمی

پس از عملیات والفجر8 در سال 1364، نیروهای عراقی به نحوه بی‌سابقه‌ای از مواد سمی شیمیایی استفاده کردند. حدود 7000 گلوله توپ و خمپاره حاوی مواد سمی علیه مواضع نیروهای کشور عزیزمان ایران شلیک شد.در طول 20 روز هواپیماهای عراقی بیش از 1000 بمب شیمیایی در صحنه عملیات فرو ریختند و متجاوز از 30 تهاجم شیمیایی علیه هدف‌های غیر نظامی در کشور عزیزمان ایران انجام شد.

بمباران شیمیایی شهر سردشت به وسیله عراق در هفتم تیر 1366 فجیع‌ترین و وحشتناک‌ترین تهاجم از این نوع بود که باعث کشته و مجروح شدن عده ی بسیاری از مردم غیرنظامی شد. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در دنیا بعد از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامید.

وحشیانه‌ترین مورد استفاده در اسفند 1366، در حلبچه بوده است که وسیع‌ترین مورد استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی از وقت جنگ جهانی اول تاکنون به شمار می‌رود که حداقل 5000 تن از مردم کُرد و مسلمان این شهر را کشته و 7000 تَن دیگر را مجروح کرد.

فاجعه‌ای که در حلبچه رخ داد بدون شک با فجایعی همچون بمباران اتمی شهرهای «هیروشیما و ناکازاکی» ژاپن به دست امریکا، قابل مقایسه است.

به کارگیری سلاح‌های شیمیایی از سوی عراق، در حالی صورت می‌گرفت که این کشور جزو 120 کشور امضا کننده پروتکل ژنو راجع به منع استفاده از سلاح‌های سمی، خفه کننده و ترکیبات باکتریولوژیک قرار داشت. پروتکل 1925 ژنو که طی قطعنامه 2161 (21) B شرکت ملل متحد مجدداً به تصویب رسیده هست، صراحتاً استعمال سلاح‌های شیمیایی را منع می‌کند. قسمت‌هایی از پروتکل 1925 ژنو به شرح زیر است:

امضاکنندگان تام‌الاختیار زیر به نام دولت‌های خود اعلام می‌دارند؛

«نظر به این که در موقع جنگ، استعمال گازهای خفه کننده و مسموم یا امثال آن‌ها و همچنین هر قسم مایعات و مواد یا عملیات شبیه به آن حقاً مورد تنفر افکار عمومی دنیای متمدن هست، دول متعاهد تقبل می‌نمایند ممنوعیت استعمال گازهای خفه کننده و مسموم شبیه آن را به موجب این اعلامیه به رسمیت آشنا و همچنین تعهد می‌کنند که ممنوعیت مزبور را مشمول بر وسایل جنگ میکروبی نیز دانسته و خود را ملزم به رعایت مدلول مراتب فوق بدانند.»

پروفسور «اوبن هندریکس» رییس آزمایشگاه سم شناسی بیمارستان دانشگاه گان (فلاندر، در شمال غرب بلژیک اظهار می‌دارد: عراق از سه نوع گاز متفاوت علیه حلبچه استفاده کرده هست. وی تأکید کرد که نیروهای عراقی شهر حلبچه را در روزهای 17 و 18 مارس (27 و 28 اسفند 66) با گاز خردل (ایپریت)، گازهای اعصاب (تابون، سارین یا سومان) و بالاخره با سیانوژن بمباران کرده‌اند.

به گفته او، این سه نوع سلاح به صورت مجزا ولی با فاصله‌ای کوتاه و به طوری که به صورت یک «کوکتل بسیار سمی» در آیند، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

واژه های کلیدی: ایران | بمباران | استفاده | شیمیایی | افزارهای | عراق | رژیم بعث | ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog